Club Week Sprite

www.blackwatersailingclub.org.uk

Results are provisional as of 9:34 on August 15, 2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st   Sprite 204 David Nichols Chris Mills 2.0 3.0 (5.0) 1.0 1.0 1.0 13.0 8.0
2nd   Sprite 35 Bevis Wright Tessa Wright 1.0 2.0 1.0 2.0 4.0 (6.0) 16.0 10.0
3rd   Sprite 50 Steve Ash Marg Norman 3.0 1.0 2.0 3.0 3.0 (4.0) 16.0 12.0
4th   Sprite 23 Chris Nichols Kathryn Nichols (6.0) 5.0 3.0 5.0 6.0 2.0 27.0 21.0
5th   Sprite 27 Chris Briggs Viv W (9.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 4.0 2.0 3.0 31.0 22.0
6th   Sprite 210 Sheena Berney Jayne Hare 7.0 4.0 6.0 6.0 7.0 (9.0 DNF) 39.0 30.0
7th   Sprite 29 Lulla Waterfield Bryony 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 5.0 41.0 32.0
8th   Sprite 46 John Terry Josh Terry 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 50.0 41.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Sprite 35 Bevis Wright Tessa Wright 12.54 13.46.47 0.52.47 0.52.47 1.0
2   Sprite 204 David Nichols Chris Mills 12.54 13.47.00 0.53.00 0.53.00 2.0
3   Sprite 50 Steve Ash Marg Norman 12.54 13.48.03 0.54.03 0.54.03 3.0
4   Sprite 29 Lulla Waterfield Bryony 12.54 13.49.06 0.55.06 0.55.06 4.0
5   Sprite 46 John Terry Josh Terry 12.54 13.49.17 0.55.17 0.55.17 5.0
6   Sprite 23 Chris Nichols Kathryn Nichols 12.54 13.49.18 0.55.18 0.55.18 6.0
7   Sprite 210 Sheena Berney Jayne Hare 12.54 13.50.09 0.56.09 0.56.09 7.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1   Sprite 50 Steve Ash Marg Norman 1 1.0
2   Sprite 35 Bevis Wright Tessa Wright 2 2.0
3   Sprite 204 David Nichols Chris Mills 3 3.0
4   Sprite 210 Sheena Berney Jayne Hare 4 4.0
5   Sprite 23 Chris Nichols Kathryn Nichols 5 5.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1   Sprite 35 Bevis Wright Tessa Wright 1 1.0
2   Sprite 50 Steve Ash Marg Norman 2 2.0
3   Sprite 23 Chris Nichols Kathryn Nichols 3 3.0
4   Sprite 27 Chris Briggs Viv W 4 4.0
5   Sprite 204 David Nichols Chris Mills 5 5.0
6   Sprite 210 Sheena Berney Jayne Hare 6 6.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1   Sprite 204 David Nichols Chris Mills 1 1.0
2   Sprite 35 Bevis Wright Tessa Wright 2 2.0
3   Sprite 50 Steve Ash Marg Norman 3 3.0
4   Sprite 27 Chris Briggs Viv W 4 4.0
5   Sprite 23 Chris Nichols Kathryn Nichols 5 5.0
6   Sprite 210 Sheena Berney Jayne Hare 6 6.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Sprite 204 David Nichols Chris Mills 14.06 15.18.17 1.12.17 1.12.17 1.0
2   Sprite 27 Chris Briggs Viv W 14.06 15.18.31 1.12.31 1.12.31 2.0
3   Sprite 50 Steve Ash Marg Norman 14.06 15.19.02 1.13.02 1.13.02 3.0
4   Sprite 35 Bevis Wright Tessa Wright 14.06 15.24.30 1.18.30 1.18.30 4.0
5   Sprite 29 Lulla Waterfield Bryony 14.06 15.24.55 1.18.55 1.18.55 5.0
6   Sprite 23 Chris Nichols Kathryn Nichols 14.06 15.25.15 1.19.15 1.19.15 6.0
7   Sprite 210 Sheena Berney Jayne Hare 14.06 15.26.30 1.20.30 1.20.30 7.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Sprite 204 David Nichols Chris Mills 15.40 17.29.03 1.49.03 1.49.03 1.0
2   Sprite 23 Chris Nichols Kathryn Nichols 15.40 17.30.23 1.50.23 1.50.23 2.0
3   Sprite 27 Chris Briggs Viv W 15.40 17.38.05 1.58.05 1.58.05 3.0
4   Sprite 50 Steve Ash Marg Norman 15.40 17.42.34 2.02.34 2.02.34 4.0
5   Sprite 29 Lulla Waterfield Bryony 15.40 17.42.53 2.02.53 2.02.53 5.0
6   Sprite 35 Bevis Wright Tessa Wright 15.40 17.44.06 2.04.06 2.04.06 6.0
7   Sprite 210 Sheena Berney Jayne Hare     DNF   9.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com