Club Week Medium Second Series

www.blackwatersailingclub.org.uk

Results are final as of 9:28 on August 18, 2018

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 (19.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 24.0 5.0
2nd KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 2.0 2.0 (9.0) 1.0 14.0 5.0
3rd SOLO 5716 Nigel Butler   1143 1.0 (5.0) 3.0 4.0 13.0 8.0
4th 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 7.0 3.0 4.0 (10.0) 24.0 14.0
5th 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 3.0 4.0 (8.0) 8.0 23.0 15.0
6th SOLO 3961 Mark Osborne   1143 5.0 (19.0 DNC) 5.0 6.0 35.0 16.0
7th STREAKER 1542 Dave Banfield   1128 (19.0 DNC) 7.0 2.0 9.0 37.0 18.0
8th LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 4.0 8.0 6.0 (12.0) 30.0 18.0
9th KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 6.0 (19.0 DNC) 7.0 5.0 37.0 18.0
10th SOLO 4698 Alan Coday   1143 8.0 6.0 (12.0) 7.0 33.0 21.0
11th Solo 5779 Mark Maskell   1143 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 59.0 40.0
12th RS FEVA XL 6317 Sophie Foskett Isabelle Evans 1240 10.0 (19.0 DNC) 13.0 19.0 DNC 61.0 42.0
13th RS 200 309 Richard Foulds Claudia Foulds 1046 9.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 66.0 47.0
14th RS VAREO 170 Rob Haigh   1090 (19.0 DNC) 19.0 DNC 10.0 19.0 DNC 67.0 48.0
15th Day Boat 617 Bob Bell Jan Taylor 1200 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 11.0 68.0 49.0
16th LASER 3000 3536 Oscar Dyer Bill Whiteley 1085 (19.0 DNC) 19.0 DNC 11.0 19.0 DNC 68.0 49.0
17th Fusion 233 Paul Allen   1200 (19.0 DNC) 19.0 DNC 14.0 19.0 DNC 71.0 52.0
18th Day Boat 637 Chris Hiett Jan Taylor 1200 (19.0 DNC) 19.0 DNC 15.0 19.0 DNC 72.0 53.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 13.56 14.51.12 0.55.12 0.48.18 1.0
2 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 13.56 14.46.42 0.50.42 0.48.51 2.0
3 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 13.56 14.50.44 0.54.44 0.49.21 3.0
4 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 13.56 14.49.25 0.53.25 0.49.41 4.0
5 SOLO 3961 Mark Osborne   1143 13.56 14.52.57 0.56.57 0.49.50 5.0
6 KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 13.56 14.49.24 0.53.24 0.51.27 6.0
7 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 13.56 14.54.29 0.58.29 0.52.44 7.0
8 SOLO 4698 Alan Coday   1143 13.56 14.56.21 1.00.21 0.52.48 8.0
9 RS 200 309 Richard Foulds Claudia Foulds 1046 13.56 14.53.02 0.57.02 0.54.32 9.0
10 RS FEVA XL 6317 Sophie Foskett Isabelle Evans 1240 13.56 15.06.31 1.10.31 0.56.52 10.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 14.59 16.00.28 1.01.28 0.55.56 1.0
2 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 14.59 15.57.40 0.58.40 0.56.31 2.0
3 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 14.59 16.01.56 1.02.56 0.56.45 3.0
4 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 14.59 16.03.13 1.04.13 0.57.54 4.0
5 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 14.59 16.05.34 1.06.34 0.58.14 5.0
6 SOLO 4698 Alan Coday   1143 14.59 16.05.59 1.06.59 0.58.36 6.0
7 STREAKER 1542 Dave Banfield   1128 14.59 16.06.02 1.07.02 0.59.26 7.0
8 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 14.59 16.04.59 1.05.59 1.01.23 8.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 16.11 17.06.40 0.55.40 0.50.39 1.0
2 STREAKER 1542 Dave Banfield   1128 16.11 17.08.30 0.57.30 0.50.59 2.0
3 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 16.11 17.09.40 0.58.40 0.51.20 3.0
4 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 16.11 17.08.55 0.57.55 0.52.13 4.0
5 SOLO 3961 Mark Osborne   1143 16.11 17.11.09 1.00.09 0.52.37 5.0
6 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 16.11 17.08.37 0.57.37 0.53.36 6.0
7 KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 16.11 17.07.18 0.56.18 0.54.14 7.0
8 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 16.11 17.11.30 1.00.30 0.54.33 8.0
9 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 16.11 17.07.39 0.56.39 0.54.35 9.0
10 RS VAREO 170 Rob Haigh   1090 16.11 17.10.57 0.59.57 0.55.00 10.0
11 LASER 3000 3536 Oscar Dyer Bill Whiteley 1085 16.11 17.10.43 0.59.43 0.55.02 11.0
12 SOLO 4698 Alan Coday   1143 16.11 17.14.01 1.03.01 0.55.08 12.0
13 RS FEVA XL 6317 Sophie Foskett Isabelle Evans 1240 16.11 17.25.57 1.14.57 1.00.27 13.0
14 Fusion 233 Paul Allen   1200 16.11 17.23.41 1.12.41 1.00.34 14.0
15 Day Boat 637 Chris Hiett Jan Taylor 1200 16.11 17.30.04 1.19.04 1.05.53 15.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 16.48 17.50.5 1.02.05 0.59.49 1.0
2 Solo 5779 Mark Maskell   1143 16.48 17.56.26 1.08.26 0.59.52 2.0
3 SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 16.48 17.54.20 1.06.20 1.00.21 3.0
4 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 16.48 17.59.48 1.11.48 1.02.49 4.0
5 KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 16.48 17.54.41 1.06.41 1.04.15 5.0
6 SOLO 3961 Mark Osborne   1143 16.48 18.03.59 1.15.59 1.06.29 6.0
7 SOLO 4698 Alan Coday   1143 16.48 18.05.49 1.17.49 1.08.05 7.0
8 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 16.48 18.04.08 1.16.08 1.08.39 8.0
9 STREAKER 1542 Dave Banfield   1128 16.48 18.05.29 1.17.29 1.08.41 9.0
10 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 16.48 18.04.51 1.16.51 1.09.18 10.0
11 Day Boat 617 Bob Bell Jan Taylor 1200 16.48 18.12.36 1.24.36 1.10.30 11.0
12 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 16.48 18.06.56 1.18.56 1.13.26 12.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com