Medium Handicap Committee Trophy 2018

www.blackwatersailingclub.org.uk

Results are final as of 9:27 on August 18, 2018

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 (25.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 2.0 34.0 9.0
2nd SOLO 5716 Nigel Butler   1143 2.0 (6.0) 2.0 4.0 5.0 19.0 13.0
3rd KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 8.0 1.0 (11.0) 6.0 4.0 30.0 19.0
4th 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 5.0 3.0 4.0 (9.5) 7.0 28.5 19.0
5th SOLO 3961 Mark Osborne   1143 3.0 4.5 7.0 (8.0) 6.0 28.5 20.5
6th STREAKER 1542 David Banfield   1128 (25.0 DNC) 4.5 9.0 5.0 3.0 46.5 21.5
7th SOLO 5779 Mark Maskell   1143 (25.0 DNC) 25.0 DNC 1.0 1.0 1.0 53.0 28.0
8th LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 4.0 10.0 6.0 (14.0) 9.0 43.0 29.0
9th SOLO 4698 Alan Coday   1143 6.0 7.0 8.0 (11.0) 8.0 40.0 29.0
10th 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 7.0 9.0 10.0 7.0 (25.0 DNC) 58.0 33.0
11th KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 9.0 (25.0 DNC) 5.0 9.5 10.0 58.5 33.5
12th SOLUTION 439 Ben Fullalove   1087 1.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 3.0 25.0 DNC 79.0 54.0
13th RS VAREO 170 Rob Haigh   1090 (25.0 DNC) 25.0 DNC 12.0 12.0 25.0 DNC 99.0 74.0
14th RS FEVA XL 6317 Sophie Foskett Isabelle Evans 1240 10.0 (25.0 DNC) 16.0 25.0 DNC 25.0 DNC 101.0 76.0
15th LASER 3000 3536 Bill Whiteley Estie Whiteley 1085 (25.0 DNC) 25.0 DNC 15.0 25.0 DNC 12.0 102.0 77.0
16th Day boat 637 Chris Hewitt Jan Taylor 1200 (25.0 DNC) 25.0 DNC 17.0 13.0 25.0 DNC 105.0 80.0
17th WANDERER 1347 C. Lindsay J. Lindsay 1190 (25.0 DNF) 8.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 108.0 83.0
18th WANDERER 1134     1190 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 11.0 111.0 86.0
19th RS 200 309 Richard Foulds Claudia Foulds 1046 11.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 111.0 86.0
20th 2000 2821 R Rankin B Topham 1109 (25.0 DNC) 25.0 DNC 13.0 25.0 DNC 25.0 DNC 113.0 88.0
21st Fusion 233 Paul Allen   1200 (25.0 DNC) 25.0 DNC 14.0 25.0 DNC 25.0 DNC 114.0 89.0
22nd GP14 2 R. Archer S. Archer 1133 (25.0 DNF) 25.0 DNC 25.0 DNC 15.0 25.0 DNC 115.0 90.0
23rd SOLO 5455 Ian Smith   1143 (25.0 RET) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 125.0 100.0
23rd RS TERA PRO 2632 Jack Bernard   1364 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 125.0 100.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SOLUTION 439 Ben Fullalove   1087 12.45 13.33.22 0.48.22 0.44.30 1.0
2 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 12.45 13.36.34 0.51.34 0.45.07 2.0
3 SOLO 3961 Mark Osborne   1143 12.45 13.36.37 0.51.37 0.45.10 3.0
4 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 12.45 13.33.46 0.48.46 0.45.22 4.0
5 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 12.45 13.35.53 0.50.53 0.45.53 5.0
6 SOLO 4698 Alan Coday   1143 12.45 13.38.00 0.53.00 0.46.22 6.0
7 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 12.45 13.37.24 0.52.24 0.47.15 7.0
8 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 12.45 13.34.40 0.49.40 0.47.51 8.0
9 KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 12.45 13.34.48 0.49.48 0.47.59 9.0
10 RS FEVA XL 6317 Sophie Foskett Isabelle Evans 1240 12.45 13.46.30 1.01.30 0.49.36 10.0
11 RS 200 309 Richard Foulds Claudia Foulds 1046 12.45 13.37.16 0.52.16 0.49.58 11.0
12 WANDERER 1347 C. Lindsay J. Lindsay 1190     DNF   25.0
12 GP14 2 R. Archer S. Archer 1133     DNF   25.0
12 SOLO 5455 Ian Smith   1143     RET   25.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 13.15 14.13.09 0.58.09 0.56.01 1.0
2 SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 13.15 14.16.51 1.01.51 0.56.17 2.0
3 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 13.15 14.17.38 1.02.38 0.56.29 3.0
4 SOLO 3961 Mark Osborne   1143 13.15 14.20.30 1.05.30 0.57.18 4.5
4 STREAKER 1542 David Banfield   1128 13.15 14.19.38 1.04.38 0.57.18 4.5
6 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 13.15 14.20.35 1.05.35 0.57.23 6.0
7 SOLO 4698 Alan Coday   1143 13.15 14.22.13 1.07.13 0.58.48 7.0
8 WANDERER 1347 C. Lindsay J. Lindsay 1190 13.15 14.26.03 1.11.03 0.59.42 8.0
9 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 13.15 14.21.26 1.06.26 0.59.54 9.0
10 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 13.15 14.22.05 1.07.05 1.02.24 10.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SOLO 5779 Mark Maskell   1143 14.48 15.39.51 0.51.51 0.45.22 1.0
2 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 14.48 15.41.22 0.53.22 0.46.41 2.0
3 SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 14.48 15.39.34 0.51.34 0.46.55 3.0
4 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 14.48 15.40.55 0.52.55 0.47.43 4.0
5 KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 14.48 15.38.05 0.50.05 0.48.15 5.0
6 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 14.48 15.40.06 0.52.06 0.48.28 6.0
7 SOLO 3961 Mark Osborne   1143 14.48 15.43.29 0.55.29 0.48.33 7.0
8 SOLO 4698 Alan Coday   1143 14.48 15.43.46 0.55.46 0.48.47 8.0
9 STREAKER 1542 David Banfield   1128 14.48 15.43.18 0.55.18 0.49.01 9.0
10 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 14.48 15.43.09 0.55.09 0.49.44 10.0
11 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 14.48 15.39.45 0.51.45 0.49.51 11.0
12 RS VAREO 170 Rob Haigh   1090 14.48 15.44.31 0.56.31 0.51.51 12.0
13 2000 2821 R Rankin B Topham 1109 14.48 15.46.34 0.58.34 0.52.49 13.0
14 Fusion 233 Paul Allen   1200 14.48 15.51.34 1.03.34 0.52.58 14.0
15 LASER 3000 3536 Bill Whiteley Estie Whiteley 1085 14.48 15.46.34 0.58.34 0.53.59 15.0
16 RS FEVA XL 6317 Sophie Foskett Isabelle Evans 1240 14.48 15.58.42 1.10.42 0.57.01 16.0
17 Day boat 637 Chris Hewitt Jan Taylor 1200 14.48 15.56.48 1.08.48 0.57.20 17.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SOLO 5779 Mark Maskell   1143 15.30 16.28.54 0.58.54 0.51.32 1.0
2 SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 15.30 16.27.46 0.57.46 0.52.34 2.0
3 SOLUTION 439 Ben Fullalove   1087 15.30 16.28.27 0.58.27 0.53.46 3.0
4 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 15.30 16.32.04 1.02.04 0.54.18 4.0
5 STREAKER 1542 David Banfield   1128 15.30 16.31.58 1.01.58 0.54.56 5.0
6 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 15.30 16.27.17 0.57.17 0.55.11 6.0
7 2000 21840 James Tovey Jenny Tovey & Hannah Leary 1109 15.30 16.31.31 1.01.31 0.55.28 7.0
8 SOLO 3961 Mark Osborne   1143 15.30 16.34.00 1.04.00 0.56.00 8.0
9 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 15.30 16.32.12 1.02.12 0.56.05 9.5
9 KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 15.30 16.28.13 0.58.13 0.56.05 9.5
11 SOLO 4698 Alan Coday   1143 15.30 16.35.36 1.05.36 0.57.24 11.0
12 RS VAREO 170 Rob Haigh   1090 15.30 16.33.02 1.03.02 0.57.50 12.0
13 Day boat 637 Chris Hewitt Jan Taylor 1200 15.30 16.40.39 1.10.39 0.58.53 13.0
14 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 15.30 16.33.44 1.03.44 0.59.17 14.0
15 GP14 2 R. Archer S. Archer 1133 15.30 16.44.29 1.14.29 1.05.44 15.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SOLO 5779 Mark Maskell   1143 15.57 16.52.28 0.55.28 0.48.32 1.0
2 SNIPE 27106 Guy Welch Alison Welch 1099 15.57 16.52.26 0.55.26 0.50.26 2.0
3 STREAKER 1542 David Banfield   1128 15.57 16.54.13 0.57.13 0.50.43 3.0
4 KESTREL 1534 Gay Ayton Mike Ayton 1038 15.57 16.49.43 0.52.43 0.50.47 4.0
5 SOLO 5716 Nigel Butler   1143 15.57 16.55.23 0.58.23 0.51.05 5.0
6 SOLO 3961 Mark Osborne   1143 15.57 16.56.19 0.59.19 0.51.54 6.0
7 2000 25146 Paul Grundy Glenn Steele 1109 15.57 16.55.24 0.58.24 0.52.40 7.0
8 SOLO 4698 Alan Coday   1143 15.57 16.58.24 1.01.24 0.53.43 8.0
9 LASER II 9385 Gavin Mills Brandon Liddle 1075 15.57 16.54.46 0.57.46 0.53.44 9.0
10 KESTREL 1574 Alan Hoy Becca Sobek 1038 15.57 16.53.05 0.56.05 0.54.02 10.0
11 WANDERER 1134     1190 15.57 17.05.15 1.08.15 0.57.21 11.0
12 LASER 3000 3536 Bill Whiteley Estie Whiteley 1085 15.57 17.03.15 1.06.15 1.01.04 12.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com